Haber

Mahkeme hükümetin talebini reddetti: Protestocuların marşı yasaklanmayacak

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ndeki bir mahkeme, Hong Kong yönetiminin “Glory to Hong Kong” müziğinin yasaklanması talebini reddetti. Hong Kong hükümetinin “Glory to Hong Kong” müziğinin yasaklanması talebi mahkeme yargıcı Anthony Chan tarafından “bölgenin bağımsızlığını desteklediği” ve “Hong Kong’un Çin’den ayrı bir ülke olduğu izlenimini yarattığı” gerekçesiyle reddedildi.

Reuters haber ajansının haberine göre, mahkeme tarafından bugünkü karar duruşmasına katılmasına izin verilmeyen aktivist ve avukat Chow Hang-tung, 22 Temmuz’da Facebook hesabından bir mesaj paylaşarak, “Söyleyeceklerimi söylemeye devam edeceğim. Söylemek istediğim şarkıyı söyleyeceğim. Hong Kong’a şükürler olsun.” KULLANILDI.

Mahkeme, müziğin yasaklanması talebini kabul etmiş olsaydı, çevrimiçi platformlar da dahil olmak üzere şarkının kullanıcıları ‘Çin milli marşına hakaretten’ suçlu bulunacaktı.

HONG KONG HÜKÜMETİ GOOGLE’DAN TALEP ETTİ

Hong Kong ÖİB’deki demokrasi yanlısı ve Çin karşıtı protestolarda kullanılan marş, birçok uluslararası spor etkinliğinde yanlışlıkla Çin’in milli marşı yerine çalındı. Hong Kong hükümeti Google’a başvurdu ve Hong Kong şehrinin marşını ararken “Glory to Hong Kong” müziği yerine ilk arama sonucu olarak Çin milli marşını göstermesini istedi. Google ise talebin kabul edilebilmesi için Hong Kong hükümetinin müziğin yerel yasaları ihlal ettiğine dair mahkeme kararı getirmesi gerektiğini belirtti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu