Haber

Kızılay, Deprem Mağdurları İçin Özel Whatsapp Hattı Kurdu

Yaşanan 2 büyük depremin ardından afetten etkilenen kadın ve çocukların bireysel ihtiyaçları için özel hat kuran Türkiye, ilk andan itibaren 11 ili kapsayan afet bölgesinde çalışmalarını sürdürüyor. Kızılay kadın gönüllüleri ve Genç Kızılay kadın gönüllüleri whatsapp üzerinden kendilerine iletilen hijyenik ped, iç giyim, giysi ve hijyen malzemeleri taleplerini karşılamaktadır.

Kızılay, depremden etkilenen 11 ilde hem depremin geride bıraktığı yıkım hem de mevsimsel düzen için çalışıyor. Depremin ardından asıl sorumluluk alanı olan beslenme hizmetlerine ağırlık veren Kızılay, bu ihtiyacın bir sistem içerisine yerleşmesinin ardından diğer insani yardım faaliyetlerini de geliştirmeye başladı. Kızılay kadın gönüllüleri ve Genç Kızılay kadın gönüllüleri de bölgedeki profesyonel Kızılay çalışanlarına destek olmaktadır.

Yeni doğum yapmış, hamile ve özel ihtiyaçları olan kadınları dinlemek ve ihtiyaçlarını karşılamak için afet bölgesinde çalışmalarını sürdüren Kızılay Kadın gönüllüleri, depremzedelerle bire bir görüşmek isteyen depremzedeler için WhatsApp hattı kurdu. -birde. Hamile depremzedeler gönüllüler tarafından bilgilendirilmekte ve istekleri gönüllü kadın doğum uzmanlarına iletilmektedir. Sarsıntının ilk günlerinde hastanelerin kadın doğum bölümüne gelen kadınlara ilk anda ihtiyaç duydukları kıyafet ve diğer ihtiyaçları karşılanıyor. Kızılay Bayan WhatsApp hattına ulaşmak isteyen bayanlar +90 552 150 18 68 numaralı telefondan veya 168 Davet Merkezi’nden ulaşabilirler.

Kızılay Hanımları Sahada Birçok Görevde Yer Alıyorlar

Yaklaşık 2 bin kadın gönüllü ile deprem bölgelerinde hizmet veren Kızılay, en acil ihtiyaçlar arasında yer alan hijyenik ped, iç giyim, giysi ve hijyen malzemelerinin dağıtımına hız veriyor. Gönüllüler, yardım dağıtımında özellikle afetlerde dezavantajlı kümelerin ortasında kalan kadınlara ulaşmaya çalışmakta, ihtiyaçlarını dile getirmekte zorlanan kadınların ihtiyaçlarını takip ederek karşılamaya çalışmaktadır.

Felakete uğramış bir kadın, küçük çocuğuyla birlikte Kızılay mutfağında hayır işleri için çalışıyor.

Depremi atlattıktan sonra diğer Kızılay kadın gönüllüleriyle birlikte aşevinde ve tarlada durmaksızın çalışan Lebibe Yılmaz, küçük bebeğini bir yere bırakmadan aşevindeki çalışmaları pekiştiriyor.

Depremin ardından İstanbul Ataşehir’den Hatay Kırıkhan’a gelen Ayla Tetik, günlerdir Hatay’daki gönüllülerin koordinasyonunu ve sahada yardım dağıtımını yürütüyor.

Diyarbakır Kızılay Kadın Gönüllüsü Remziye Düzgun, küçük oğlu ve iki kızıyla birlikte Adıyaman’da ailesi tehlikede olmasına rağmen aşevi ve tarladaki gönüllü faaliyetlerini büyük bir özveriyle pekiştiriyor.

Kızılay Güzeli Diyarbakır Yenişehir Gönüllüsü Asiye Yeşilkaya, iki çocuğuyla birlikte aşevinde ve tarlada düzenlenen coşkulu çalışmalara destek veriyor.

Depremin ardından Kahramanmaraş’a giden ve mutfakta çalışan Kızılay Sakarya Kadın Gönüllüsü Leyla Deniz, depremzedelerin çadır kurmasına yardım ediyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu