Haber

BM Temsilcisi: Rusya’nın Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşmasını Feshinden Dolayı Eleştirildi

BİRLEŞİK Britanya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Barbara Woodward, Rusya’nın Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı tek taraflı olarak feshetmesini eleştirerek, “Gıda bir silah değildir” dedi. söz konusu.

Woodward, BM Güvenlik Konseyi’nde Rusya’nın Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı sona erdirme kararının etkilerinin tartışılacağı oturum öncesi bir mesaj paylaştı.

Rusya’nın tek taraflı adımına değinen Woodward, Rusya’nın tahıl anlaşmasının işlemediği yönündeki iddialarının asılsız olduğunu kaydetti.

Anlaşma kapsamında 33 milyon ton tahıl ihraç edildiğini hatırlatan Woodward, bunun bir kısmının da kıtlıkla mücadele eden ülkelere aktarıldığını söyledi.

“Rusya’nın anlaşmayı sabote etmesi bu insanları aç bırakıyor.” Woodward, Rusya’nın Ukrayna’daki tahıl dolu limanları hedeflemesinin Moskova’nın “küresel açlığı” ne kadar umursamadığını da gösterdiğini söyledi.

Woodward, “Rusya’yı anlaşmaya geri dönmeye davet ediyoruz. Gıda bir silah değildir. BM, Türkiye ve Ukrayna buna seyirci kalıyor.” sözlerini kullandı.

Tahıl koridoru anlaşması

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla BM, Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törenle Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı imzaladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, süresi dolan Karadeniz Koridoru Anlaşması’na ilişkin yaptığı açıklamada, “Tahıl koridoru anlaşması fiilen sona erdi, durduruldu. İlgili kurallar hayata geçer geçmez Rusya derhal tahıl anlaşmasına geri dönecek. Anlaşmanın Rusya ile ilgili kısmı yerine getirilmedi.” kelimeleri kullanmıştı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, kararı “derin bir pişmanlıkla” memnuniyetle karşıladığını belirterek, Rusya’nın bugünkü kararının ihtiyacı olan herkese darbe vuracağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu