Haber

BM, Dünyanın En Savunmasız İnsanlarına 250 Milyon Dolar Tahsis Etti

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 19 Şubat (Xinhua) — Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres Cumartesi günü, kıtlığı önlemek ve unutulmuş krizlerin bazılarında en savunmasız insanlara yardım etmek için BM küresel acil durum fonundan 250 milyon ABD dolarını açıkladı. tahsis edileceğini açıkladı. Fondan bugüne kadar aktarılan en büyük rakam olacak.

Üst düzey BM yetkilisi, “Uzun süredir devam eden kalkınma sorunları genellikle iklim kaosu, ekonomik şoklar ve şiddetli çatışmalarla birleşerek bir insani felaket girdabına dönüşüyor” dedi ve ekledi: “Geçen yıldan bu yana yüzde 25’ten fazla artışla 339 milyon bugün dünyanın dört bir yanında insanlar insani yardıma muhtaç hale geldi” dedi.

BM’den yapılan basın açıklamasına göre, yeni duyurulan Merkezi Acil Durum Fonu’ndan (CERF) aktarılacak rekor düzeydeki 250 milyon dolarlık hisse Afganistan, Burkina Faso, Haiti, Mali, Nijerya, Somali, Güney Sudan ve Yemen’i içerecek. 19 ülkedeki insanlara yardım sağlayacak. Bu ülkelerde 20 milyondan fazla insan kıtlıktan sadece bir adım uzakta yaşıyor.

Bildiride ayrıca, gıda güvensizliğiyle mücadele etmek ve iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için Çad, Kolombiya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Eritre, Etiyopya, Honduras, Kenya, Lübnan, Madagaskar, Pakistan ve Sudan’daki yetersiz finanse edilen krizlere verilen insani müdahale de yer aldı. desteklediğini belirtti.

BM Genel Sekreterinin İnsani İşlerden Sorumlu Yardımcısı ve Acil Durum Koordinatörü Martin Griffiths, “Bu para, erken harekete geçmemizi ve kıtlıklar da dahil olmak üzere krizleri önlememizi sağlayacak” dedi. Yetkili, “CERF’e katkıda bulunan tüm bağışçılara teşekkür etmek istiyorum. Bu büyük miktar sizin sayenizde mümkün oldu” dedi.

simav-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu