Haber

Tuncay Özkan’dan Bakan Özer’e: “Bornova Anadolu Lisesi’nde 600 TL Depozitoyla Öğrencilere Kart Satan Okul Yönetimi ve İlgili Kişiler…

CHP Genel Lider Başdanışmanı Tuncay Özkan, İzmir Bornova Anadolu Lisesi’nde öğrencilerin kantin harcamalarında nakit kullanmalarının yasak olduğu ve öğrencilere 600 TL depozito karşılığında kart satıldığı iddiasını TBMM gündemine taşıdı. Özkan, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e, “Öğrencilere 600 TL kapora karşılığında kart satan okul yönetimi ve ilgili kişiler hakkında soruşturma açıldı mı? Varsa soruşturma ne aşamada?”

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, İzmir Bornova Anadolu Lisesi’nde öğrencilerin kantin harcamalarında nakit kullanmalarının yasak olduğu ve karşılığında öğrencilere kart satıldığı iddiasına Mahmut Özer’in talebiyle TBMM’ye soru yöneltti. 600 TL depozito için. Özkan, önergesinde şunları kaydetti:

“İzmir’in Bornova ilçesi Bornova Anadolu Lisesi’nde öğrencilerin kantin harcamalarında nakit kullanmaları yasak, kartlar 600 TL zorunlu, harcamaların sadece bu kartlara para yüklenerek yapılması isteniyor ve bazı yöneticiler, Okul yurdunda görevli nöbetçilerin, yurtta kalmadan geceleri öğrencileri yalnız bıraktıkları ve bu vardiyaların ücretinin alındığı, yemeklerin yatılı ve gündüzlü öğrencilerin yararlanabileceği şekilde hazırlandığı ancak iki farklı olduğu öğrenildi. menü başvuruları yapılmış, farklı menüler almak isteyen yatılı öğrencilerden ücret talep edilmiş ve yatılı öğrencilere yemek sonrası verilmesi gereken ara öğün uygulaması kaldırılmıştır.

Tuncay Özkan, Bakan Özer’e şu soruları yöneltti:

“Öğrencilere 600 TL depozito karşılığında kart satan okul yönetimi ve ilgilileri hakkında soruşturma açıldı mı? Varsa soruşturma ne aşamada?

Bornova Anadolu Lisesi pansiyonunda görev yaptığı halde nöbet tutmayan yöneticiler hakkında işlem yapıldı mı? Geceleri yurtta kalması gereken idarecilerin yatılı öğrencileri yalnız bırakma sebepleri nelerdir?

Bornova Anadolu Lisesi’nde öğle yemeklerinin iki farklı menü şeklinde sunulduğu ve farklı menüler almak isteyen yatılı öğrencilerden ayrı bir ücret talep edildiği doğru mu? Doğru ise okul yöneticileri hakkında soruşturma başlatıldı mı? Bu okul yöneticileri görevden alınacak mı?

Yatılı ve pansiyonlu okullarda kalan öğrencilerin üç ana ve bir ara öğün giderleri için 29 TL bütçe gönderilmektedir. 29 TL bütçe ile öğrencilere üç ana ve bir ara öğün vermek mümkün mü? Yatılı ve yatılı okullarda öğrencilerin yemek tüketimleri için gönderilen bütçede artış olacak mı?

Bazı okul yöneticilerinin yatılı ve yatılı okullardaki öğrencilerin karnını doyurmak için dışarıdan yardım toplamak zorunda kaldığı doğru mu?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu