Ekonomi

KOSGEB’den sel mağdurlarına destek kredisi

KOSGEB, sel felaketinin yaşandığı Antalya için Acil Destek Kredisi Programı başlattı.

KOSGEB’den yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kredi programını Türkmenistan ziyareti öncesi düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, afetten zarar gören her esnaf için KOSGEB’den 250 bin TL’ye varan faizsiz acil kredi sağlandığını açıkladı.

KOSGEB, özellikle Kumluca, Finike ve Demre ilçelerinde sel felaketi sonrası zor günler yaşayan esnaf ve KOBİ’lere destek verecek. Sel felaketinden etkilenen işletmelerin yükünü hafifletmek için KOBİ Finansman Temel Programı kapsamında Acil Takviye Kredisi verilecek.

Bölgede ekonomik ve sosyal hayatın normale dönmesi amacıyla başlatılan Acil Destek Kredisi, işletmelerin hızla finansmana erişimini sağlamayı amaçlıyor. 250 bin TL kredi üst limiti bulunan program 36 ay vadeye sahip olacak.

Faizin tamamı KOSGEB tarafından karşılanacaktır.

Krediden yararlanacak işletmeler ilk 12 ay geri ödeme yapmayacak, ödemeler ise takip eden 24 ayda 3’er taksitle yapılacak. Program sıfır faizle uygulanacak olup, faizin tamamı KOSGEB tarafından karşılanacaktır.

Teminat yükü olan işletmeler için Kredi Garanti Fonu devreye girecek. Acil Durum Dayanak Kredisinden valilik, kaymakamlık gibi resmi makamlarca durumu belgelenen işletmeler yararlanabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu