Haber

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: Çin, ABD’nin Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Teklifine Şiddetle Karşı Çıkıyor

PEKİN, 24 Aralık (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cumartesi günü yaptığı basın açıklamasında, Çin’in, ABD’nin olumsuz içerikler içeren 2023 Mali Yılı için Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasasını onaylayıp yasalaştırmasından büyük üzüntü duyduğunu söyledi. Çince ile ilgili içerik. muhalefetini ilan etti.

Sözcü, Çin’in bu konuda ABD ile ciddi diplomatik girişimlerde bulunduğuna işaret etti.

Sözcü, bu yasanın gerçekleri hiçe saydığını ve “Çin tehdidi” söylemini abarttığını, Çin’in iç işlerine alenen müdahale ederek Çin Komünist Partisi’ne (ÇKP) saldırdığını ve onu itibarsızlaştırdığını belirterek, bunun Çin’e karşı önemli bir siyasi provokasyon olduğuna da işaret etti.

Sözcü, ÇKP liderliğinin tarihin ve halkın seçimi olduğunu söyledi. Çin halkının, Amerika Birleşik Devletleri’nin Çin’in gelişimini bastırmak ve kontrol etmek ve Çin ulusunun yeniden canlanmasını engellemek konusundaki kötü niyeti konusunda net bir görüşe sahip olduğunu belirten sözcü, “Çin halkı ile ÇKP arasında bir boşluk açma girişimleri başarılı olamaz.”

Bu yasanın aynı zamanda Tayvan hakkında tek Çin ilkesini ve üç Çin-ABD Ortak Bildirisi’nin şartlarını ciddi şekilde ihlal eden çok sayıda olumsuz hüküm içerdiğinin altını çizerek, bu “Tayvan’ın bağımsızlığı” ayrılıkçı güçlere tehlikeli bir şekilde yanlış bir sinyal gönderiyor ve Tayvan Boğazı’nın iki yakası arasındaki barış ve istikrarı ciddi şekilde etkiliyor” dedi.

Sözcü, “Tayvan, Çin’in Tayvan’ıdır. Çin’in iç işlerine hiçbir yabancı müdahaleye müsamaha gösterilmeyecektir” dedi. Kendini küçümsemeyi bırakması ve yanlış ve tehlikeli yolda daha fazla ilerlemeyi bırakması gerektiğini vurguladı.

“ABD’yi, Bali’de iki devletin liderleri arasında varılan önemli ortak anlayışları ciddi bir şekilde uygulamaya, Soğuk Savaş’tan ve sıfır sonuç zihniyetinden ve ideolojik önyargıdan vazgeçmeye, Çin’in kalkınmasına ilişkin nesnel ve rasyonel bir bakış açısı benimsemeye teşvik ediyoruz. Çin-ABD ve Çin’in olumsuz yönlerini uygulamamaya çağırıyoruz” diyen sözcü, Çin’in egemenliğini, güvenliğini ve kalkınma çıkarlarını sağlam bir şekilde korumak için güçlü ve kararlı önlemler alacağını da sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu