Haber

CHP Genel Başkan Yardımcısı: Faiz artışı enflasyonla mücadeleye yetmiyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Özgür Karabat, “‘Faiz sebeptir, enflasyon sonuçtur” teziyle akıl almaz politikalar uygulayan AKP, artık faizi artırmak zorunda kaldı. Ancak enflasyonla sadece para politikalarıyla mücadele edilemez. Öyle olsaydı Arjantin zaten enflasyon sorunundan kurtulurdu.Türkiye’nin acil ihtiyaçlarının üretim devrimini gerçekleştirmesi, dışa bağımlılığın azaltılması ve adil bir vergi sistemine geçilmesi gerekiyor.İşçilere ve emeklilere zam yapan yalan yerine Enflasyon, kira ve servet vergilerine odaklanılmalıdır. Enflasyon sadece matematiksel bir hesaplama değildir. Aynı zamanda toplumsal barış ve demokrasiyle de ilgilidir. Kanunu uygulamayanlar “Anayasa’yı ihlal eden bir hükümetin barışı sağlaması mümkün değildir” ülkeye. Vatandaşlarımız bu tedirginliği iliklerinde hissediyor” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), bugün yaptığı yılın ilk toplantısında politika faizini yüzde 42,5’ten 250 baz puan artırarak yüzde 45’e çıkardı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, X hesabından konuya ilişkin açıklama yaptı. Karabat’ın açıklaması şöyle:

İlgili Makaleler

“ENFLASYON SADECE PARA POLİTİKALARIYLA BAŞA ÇIKMAZ”

“‘Faiz sebeptir, enflasyon sonuçtur’ teziyle akıl almaz politikalar uygulayan AKP, artık faizi artırmak zorunda kaldı. Ama enflasyonla sadece para politikasıyla baş edilemez. Öyle olsaydı Arjantin Enflasyon sorunundan çoktan kurtulmuş olurdu.Türkiye’nin acilen üretim devrimi gerçekleştirmesi, dışa bağımlılığının ortadan kaldırılmasıdır.Azaltılıp adil bir vergi sistemine geçilmelidir.İşçilere ve emeklilere yapılan zamların yalan olduğu yalanı yerine Enflasyonu körükler, kira ve servet vergilerine odaklanılmalıdır. Enflasyon sadece matematiksel bir hesaplama değildir. Aynı zamanda toplumsal barış ve demokrasiyle de ilgilidir. Hukuku uygulamayan, Anayasayı ihlal eden bir ülkenin iktidar olması imkansızdır. Ülkeye huzur getirmek, vatandaşlarımız da bu huzursuzluğu iliklerine kadar hissediyorlar.

“TCMB’NİN YIL SONU ENFLASYON HEDEFİ YÜZDE 36. GÖRECEKSİNİZ, BUNU YARISINA YILIN İLK BİRKAÇ AYINDA ULAŞACAĞIZ”

Gençlerimizin kitleler halinde yurt dışına gitmelerinin temelinde bu huzursuzluk yatıyor. Üretime yönelik yatırımlar yetersiz, vatandaş umutsuz, toplum kutuplaşmış, hukuk yok; Sarayın kanunları uygulanır. Enflasyonu bu kurallarla düzeltemezsiniz. TCMB’nin yıl sonu enflasyon hedefi ise yüzde 36. Ancak göreceksiniz ki bunun yarısına ancak yılın ilk birkaç ayında ulaşılmış olacak. TÜİK’in saçma sapan hesaplamaları bile durumu kurtaramayacak. AKP, Türkiye’yi uzun yıllar sürecek bir enflasyon ve faiz sarmalının içine soktu. Yüksek enflasyon ve döviz açığı diplomaside tavizleri beraberinde getiriyor. Türkiye’den taviz almayan ülke neredeyse kalmadı. Vatandaşa şükretmeyi söyleyen saray ve aparatları ülkeyi felakete sürüklüyor. “Söyleyecek başka bir şey yok.”

baskilhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu