Ekonomi

Borsa günü 1,26 düşüşle tamamladı.

BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 68,28 puan gerilerken, toplam işlem hacmi 87,5 milyar lira olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 1,97 yükselirken, holding endeksi yüzde 1,34 değer kaybetti. Orta şube endekslerinde en çok kazanan yüzde 3,19 ile menkul kıymet yatırım hissedarı olurken, en çok kaybeden yüzde 3,91 ile madencilik oldu.

Mayıs ayında ABD enflasyonundaki yavaşlamanın ardından küresel piyasalar olumlu bir seyir izlerken, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bugün açıklanacak para politikası kararları ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın toplantı sonrası açıklamaları yatırımcıların ilgi odağı oldu.

Analistler, bugün açıklanacak para politikası karar metni ve Powell’ın yapacağı sözlerle yönlendirmenin önemine dikkat çekerek, bunlardan alınacak sinyallerin piyasaların yönüne etki etmesinin beklendiğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararının yarın piyasaların merkezinde olacağını belirten analistler, veri gündeminin konut satışları, yurtta bütçe dengesi, ABD ve Çin’de sanayi üretimi, perakende satışlar olduğunu söylediler. yurtdışında, Japonya’da dış ticaret istikrarı. Özellikle önümüzdeki süreçte yoğun bilişim gündeminin takip edileceğini kaydetti.

Analistler, ECB’nin yarın yapacağı toplantıda politika faizini 25 baz puan artıracağının kesin olduğunu belirterek, teknik olarak BIST 100 endeksinde 5 bin 300 seviyesinin takviye konumunda, 5 bin 650 ve 5 bin 700 seviyelerinde olduğuna dikkat çekti. noktalar direnç konumunda.

mudurnuhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu