İş

ABD İstihdam Verileri Fed Faiz Artışlarını Etkileyebilir

YENİ ABD’de beklentilerin altında gerçekleşen istihdam artışı ülkedeki sıkı işgücü piyasasının gevşemeye başladığına işaret ederken, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sona ermiş olabileceği beklentisiyle varlık fiyatlarındaki oynaklık arttı. faiz artışlarında.

Ülkede son dönemde açıklanan istihdam verileri, Fed’in agresif para politikasına rağmen sıkı seyrini sürdüren işgücü piyasasının son dönemde gevşemeye başladığının sinyallerini verdi.

Dün açıklanan bilgilere göre ABD’de ilk kez işsizlik maaşına başvuran kişi sayısı geçtiğimiz hafta piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşirken, 7 haftanın en yüksek değeri 217 bin olarak kaydedildi.

Fed’in takip ettiği enflasyon göstergelerinden biri olan ve yüzde 0,7 artması beklenen birim işgücü maliyeti, üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,8 azaldı.

Bugün ABD’de tarım dışı istihdam ekim ayında beklentilerin altında 150 bin kişi arttı. İşsizlik oranı yüzde 3,8’den yüzde 3,9’a yükselerek 21 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Fed’in dikkatle takip ettiği ortalama saatlik kâr ise yüzde 0,2 artarak 34 dolara yükseldi. Piyasa beklentisi, söz konusu dönemde ortalama saatlik faydanın eylül ayında olduğu gibi yüzde 0,3 oranında artacağı yönündeydi.

Ons altın 2 bin doları aştı

Analistler, enflasyon ve istihdam piyasalarında yeni yumuşama işaretleri gösteren verilerin, yatırımcıların Fed’in para politikasındaki sıkılaştırmanın sona ermiş olabileceği yönündeki beklentilerini güçlendirdiğini belirtti.

Para piyasalarında fiyatlamalarda önümüzdeki üç toplantıda faiz artırımı ihtimali önemli ölçüde azalırken, Fed’in Haziran ayından itibaren faiz indirimine başlayabileceği öngörülmeye başlandı.

ABD’de tarım dışı istihdam verilerinin ardından piyasaların tepkisi dikkat çekti.

Söz konusu veri sonrasında altının ons fiyatı yüzde 0,7 artışla 2.003 dolara yükselirken, dolar endeksi yüzde 0,4 düşüşle 105,4’e geriledi.

Euro/dolar paritesi yüzde 0,6 artışla 1,0710’a yükselirken, ABD 10 yıllık tahvil faizi 10 baz puan düşüşle yüzde 4,53’e geriledi.

ABD’de endeks vadeli işlem sözleşmeleri, gelen bilgilerin ardından New York Borsası’nda endekslerin yaklaşık yüzde 0,5 artışla açılacağını gösteriyor.

FWD Bonds Baş Ekonomisti Chris Rupkey, bahise ilişkin değerlendirmesinde, “İşgücü talebindeki yavaşlama enflasyonla mücadele için iyi bir haber ve bu, Fed’in enflasyonu kontrol altında tutmasına yardımcı olacak” dedi. Bu kelimeyi kullandı.

Rupkey, Fed yetkililerinin işgücü piyasası koşullarının daha istikrarlı hale geldiği ve bugünkü haberlerin bu yıl başka bir faiz artırımı olasılığını neredeyse tamamen ortadan kaldırdığı görüşünü benimseyeceğini öngördü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu